Ukulele Nedir

Ukulele Nedir?

Ukulele, dört çeşidi bulunan bir enstrüman türüdür. Hawaii Dili’nde zıplayan pire anlamına gelmektedir ve telli çalgılar ailesine mensuptur. Dört telli olan bir çalgı aletidir ve bu teller naylon ya da kirişten yapılabilmekte; G, C, E, A ve de A,D, F, B olarak akorlanabilmektedir. Genel olarak kullanılan kısaltılmış ismi ise “uke“dir.

Ukulelenin Ortaya Çıkışı

İlk olarak 1879 senesinde, Portekizli bir göçmen olan Joao Fernandes, Portekiz’e bağlı olan Madeira Adası’na özgü bulunan Braguinha’yı Hawaii’ye getirmiştir. Bu çalgı aleti, burada ukulele ismini aldı çünkü enstrümanın üzerinde parmaklar hızla hareket edebiliyordu.

Ukulele, 1959 yılı itibari ile Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) eyaleti Hawaii’den Kuzey Amerika’ya, Avrupa’ya; kısacası tüm dünyaya yayılmıştır.

Ukulele, özellikle İngiltere’de eşlik enstrümanı olarak kullanılmaya başlandı ve kısa sürede çok sevildi. Fakat Ukulele’nin kısa sürede yaygınlaşmasının başka bir sebebi daha bulunmaktadır. Bu da; bir filmde Marilyn Monroe’nın Ukulele çalmasıdır. Aynı zamanda, Youtube platformu üzerinden popülariteye sahip olan söz yazarı ve şarkıcı Julia Nunes’in sayesinde Ukulele enstrümanına kült statüsü verilmiştir. Bu enstrüman, uluslararası düzeyde tanınırlılığa Jake Shimabukuro sayesinde kavuşmuştur.

Ukulele Üretimi ve Çeşitleri

Ukulele, görüntü itibari ile gitar enstrümanına benzemektedir ve dolayısı ile gitar ailesinden gelmektedir. Bu çalgı aletinin genel olarak ham maddesi; ahşaptır. Özellikle ukulele yapımı için maun ve koa ağaçları tercih edilmektedir. Çünkü koa ağacından üretilen ukulelerde, ses daha parlaktır. Maun ağacından yapılan ukulelerde de ses daha yumuşak çıkmaktadır. Fakat ahşap dışında, metalden de üretilen ukulele enstrümanları da bulunmaktadır. Ukulele’nin dört türü bulunmaktadır, bunlar:

  • Concert (Konser)
  • Soprano
  • Bariton
  • Tenor

Ukulele enstrümanının çeşidine göre uzunlukları farklılık göstermektedir. Konser tipi ukulelenin uzunluğu 58 cm, Soprano tipi ukulelenin uzunluğu 53 cm, bariton tipi ukulelenin uzunluğu 76 cm ve bariton tipi ukulelenin uzunluğu 66 cm’dir.

Ukulele enstrümanının tellerinin sıralanışı sol, do, mi ve la şeklindedir. Bu düzene verilen ad ise; C akorttur. Enstrümanın akort edilmesi, bir oktav daha fazla olacak şekildedir. Ukulelede başka bir düzen daha kullanılmaktadır ve bu düzene D akort denmektedir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir